Dieta oczyszczająca organizm

Najczęstszą przyczyną nagromadzenia się toksyn w organizmie jest stosowanie nieodpowiedniej diety, ale nie tylko – odpowiedzialne są za to używki oraz zanieczyszczenie środowiska. Zdolność do samooczyszczenia nasz organizm może również stracić z powodu przyjmowanych leków. Dlatego czasem trzeba mu pomóc w procesie oczyszczania. Najlepszym sposobem wspomagania organizmu w tym procesie to odpowiednia dieta oraz przywrócenie biologicznej równowagi flory w jelitach.

Skąd toksyny w organizmie?

Wszystkie toksyny jakie znajdują się w naszym organizmie pochodzą z diety oraz z tego czym oddychamy. Nie ma możliwości ustrzec się przed tym. Dlatego tak istotne jest pomóc naszemu ciału w pozbyciu się toksyn. Nasza dieta zaczyna obfitować w produkty wysoko przetworzone, w których jest pełno substancji konserwujących, barwników oraz sztucznych aromatów. Na dodatek bardzo często nadużywamy leków co również nie wpływa korzystnie na florę biologiczną jelit. To wszystko prowadzi do zachwiania równowagi wewnętrznego mikrosystemu człowieka. To wszystko sprawia, że nasze ciało traci naturalną zdolność do samooczyszczania z toksyn i nie można pozostawić go w tym stanie, dlatego warto go wspomagać.

Dieta oczyszczająca organizm – zadbaj o wątrobę

Wątroba to miejsce w, którym zachodzi neutralizacja toksyn poprzez łączenie oraz utlenianie, a następnie wydalanie ich w postaci żółci lub moczu. W trakcie utleniania substancji powstaje dużo wolnych rodników dlatego w trakcie oczyszczania konieczne jest spożywanie większej ilości antyoksydantów. Czynnikiem zwiększającym popyt na antyoksydanty w trakcie wzmożonego detoksu w wątrobie jest większe zużycie glutationu i spadek jego ilości w komórce. Wykorzystywany jest on do sprzęgania toksyn, i powoduje to jego bezpowrotną utratę, z tej przyczyny musi być on zsyntetyzowany na nowo. Niestety nie można suplementować samej substancji, jedyną drogą jego pozyskania jest zsyntetyzowanie go w komórce.

Dieta oczyszczająca organizm – skuteczne usuwanie toksyn

Aby skutecznie pozbyć się toksyn z organizmu najlepiej zastosować dietę oczyszczającą. Spowoduje ona uruchomienie wszystkich dróg wydalania niekorzystnych substancji:

 • układ pokarmowy,
 • skórę,
 • układ moczowy.

Jednak nie wszyscy powinni ją stosować, nie zaleca się przeprowadzania jej u dzieci oraz osób które ukończyły 65 rok życia oraz osobom borykającymi się z chorobami układu krwionośnego, serca czy też pokarmowego i moczowego. Nie wskazane jest również stosowanie takich diet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Przed przejściem na dietę oczyszczającą warto się do niej trochę przygotować. Warto ograniczyć porcje jedzenia, a z diety wyeliminować tłuszcze, kawę i sól oraz ciężkostrawne dania. Nie zaleca się również w trakcie trwania diety:

 • picia alkoholu,
 • picia kawy i czarnej herbaty,
 • palenia papierosów,
 • przyjmowania leków.

Ważny jest również czas w którym podejmiemy dietę, najlepiej aby omijała ona święta oraz imprezy okolicznościowe. Dobrze rozpocząć ją po takich okolicznościach gdyż po obżarstwie będzie łatwiej nam wytrzymać na diecie.

Oczyszczająca dieta powinna zawierać rośliny oraz produkty wspomagające detoks. Warto więc sięgnąć po:

 • zieloną herbatę – pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki,
 • wyciąg z brzozy białej – działa moczopędnie,
 • wiązówka błotna – ma właściwości napotne oraz moczopędne,
 • karczoch – wspomaga pracę komórek wątroby,
 • kefir – dobrze wpływa na florę bakteryjną jelit oraz pity w większych ilościach działa przeczyszczająco,
 • koper włoski- działa przeczyszczająco oraz działa rozkurczowo na przewód pokarmowy.

Oprócz wyżej wymienionych produktów dieta powinna być bogata w warzywa i owoce oraz płatki owsiane otręby, pestki roślin. Posiłki powinny być urozmaicone oraz staraj jeść regularnie. Można również wypróbować post sokowy.

Istotną kwestią w trakcie detoksu jest picie dużej ilości wody, która wspomaga wypłukiwanie zalegającej treści z jelit. Powinno się wypijać co najmniej dwa litry wody na dzień. Jeśli doprawimy ją cytryną lub imbirem rezultaty detoksu będą jeszcze lepsze.

Usprawnienie oczyszczania

Aby wyeliminować wiele substancji toksycznych za pomocą skóry warto się dobrze spocić dlatego zalecany jest wysiłek fizyczny oraz wizyty w saunie. Wysoka temperatura jaka jest w saunach sprawi, że wraz z wodą usuniemy toksyny w niej rozpuszczalne. Warto więc w trakcie trwania detoksu chodzić 1 – 2 razy w tygodniu. Podobnie jest z wysiłkiem fizycznym w trakcie którego również pozbywamy się toksyn, a dodatkowo poprawiamy metabolizm.

W całym tym oczyszczaniu najważniejsze jest zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić w żadną ze stron. Długotrwałe stosowanie takiej diety może doprowadzić do wyniszczenia organizmu a co za tym idzie mieć całkowicie odmienny rezultat. Jeśli stosujesz dietę rozsądnie to na efekty w poprawie samopoczucia nie będziesz musiał długo czekać, a dodatkowo możesz się pozbyć kilku zbędnych kilogramów.