Przyczyny występowania zaskórników
Trądzik to prawdziwa zmora dla nastolatków, którzy zmagają się z zaskórnikami i krostami, popularnie określanymi jak pryszcze, od czasu wejścia w okres pokwitania. Niestety trądzik nie jest jedynie domeną nastolatków i może się przytrafić również osobom dorosłym. Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością.
Charakterystyka trądziku
Trądzik pospolity, inaczej zwany młodzieńczym jest chorobą skóry występującą u młodych ludzi w wieku pokwitania. Jego objawami są zaskórniki, grudki, krostki oraz torbieli ropnych będące bardzo często powodem wstydu i problemów emocjonalnych u wielu nastolatków. Ten rodzaj trądziku powstaje pod wpływem zmian hormonalnych, które wywołują łojotok oraz wzmożone rogowacenie komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Czasami zdarza się, że również dorośli muszą zmagać się z nieestetycznymi krostkami, wówczas najczęściej cierpią na trądzik hormonalny. Dotyczy on zwykle osób dorosłych po 25. roku życia. Częściej dotyka on pań, które bardziej niż mężczyźni są narażone na wahania hormonów, które mogą również spowodować trądzik w ciąży.
Mapa pryszczy
Trądzik może występować w wielu miejscach naszego ciała, zarówno na twarzy, jak i na plecach. Pryszcze nie pojawiają się w konkretnym miejscu przypadkowo, a zawsze mają jakiś powód, jak chociażby zła dieta, czy używanie nieodpowiednich kosmetyków. Trądzik na czole jest wynikiem złej pracy jelit oraz problemów trawiennych. Także stres i problemy z zasypaniem mogą być przyczyną występowania zaskórników w tym obszarze. Trądzik na policzkach oraz trądzik na plecach spowodowany jest niezdrowym stylem życia, w tym problemami z wątrobą, żołądkiem i niezbilansowaną dietą. Trądzik na brodzie często pojawia się w czasie trwania miesiączki i jest spowodowany przede wszystkim problemami hormonalnymi.
Sposoby na trądzik
Trądzik nie jest chorobą nieuleczalną, a do jego pozbycia się wystarczy dobra dieta i odpowiednie kosmetyki. Bardzo pomocna w leczeniu tego schorzenia może okazać się zbilansowana dieta oparta na naturalnych składnikach, jak warzywa i owoce. Na pryszcze dobrze działa również świeże powietrze, a także duża dawka sportu. Laser na trądzik może pomóc zlikwidować blizny po trądziku, jednakże podobnie jak tabletki na trądzik i inne leki doustne nie jest zbyt dobry w leczeniu samego schorzenia, na które działają najlepiej preparaty o działaniu miejscowym. Należy do nich chociażby krem na trądzik – Sevollium. Nie jest to kolejna maść na trądzik, której jedynym efektem działania jest wysuszenie skóry, a serum oczyszczające skórę od wewnątrz. Sevollium działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, ponadto przyspiesza regenerację naskórka, a także nawilża i łagodzi podrażnienia.
Tagi: laser na trądzik, trądzik hormonalny, trądzik na plecach, trądzik na policzkach